CNiT_logo_nobg-2-2-1-150x150

EC1

Zaprojektowanie oraz wykonanie serii 10-ciu stanowisk interaktywnych reprezentujących zjawiska i procesy z zakresu mechaniki klasycznej, dla ekspozycji „Naukowy Plac Zabaw” w muzeum EC1 Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.

Na przełomie lat 2018-2019 zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy serię interaktywnych 10-ciu stanowisk prezentujących zjawiska i procesy z zakresu mechaniki klasycznej, dla ekspozycji ,,Naukowy Plac Zabaw” w muzeum EC1 Centrum Nauki i Techniki w Łodzi.

Machina mechaniczna – zegar Jest to stanowisko interaktywne dla 2 uczestników uwidaczniające sposób działania zegara z wahadłem i mechanizmem wychwytowym George’a Grahama. Jeden z uczestników pełni rolę wahadła, drugi jest obciążeniem roboczym mechanizmu. Wychwyt mechanizmu zegarowego pełni funkcje kontroli ruch przekładni chodu o przełożeniu 1:60 poprzez blokowanie i zwalnianie obrotu koła wychwytowego o stały kąt w jednostce czasu równej jednemu impulsowi. Każdy impuls przemieszcza cały układ trzech wskazówek zegara demonstrując sposób działania mechanizmów.

Rzut ukośny w zmiennej grawitacji Stanowisko składa się z pochylnej kasety o długości 3m, w której można wykonywać wystrzelenia piłek pod zadanym manualnie kątem – zadawanym w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny pochylania kasety. Strzelenie piłeczką obserwowane jest i rejestrowane kamerą IP znajdującą się w tej samej pozycji względnej w stosunku do pochylnej kasety. Kaseta jest wykonana z profili stalowych a jej spód stanowi tablica magnetyczna, pozwalająca na łatwy, magnetyczny montaż przeszkód dla trajektorii wystrzeliwanej piłki. Taka konfiguracja stanowiska pozwala na obserwację trajektorii wystrzelonej kulki w sytuacji zmiennej lokalnej składowej siły równoległej do kierunku krótszego boku kasety. Z uwagi na sposób obserwacji poprzez kamerę sprzężoną geometrycznie z kasetą dokonujemy symulacji efektu rzutu ukośnego ze zmienną wartością siły grawitacji.

Zębatkowa Układanka Jest to stanowisko interaktywne składające się ze stołu z otworami stanowiącymi tuleje dla osi elementów układanki, wykonanego zgodnie z linia wzorniczą produktów muzeum EC1 oraz elementów w postaci: wałków pełniących rolę osi obrotu, kół zębatych, kół pasowych, pasów napędowych oraz elementów łączących tryby w kasety. Wszystkie elementy mają tak dobrane rozmiary, że umożliwiają w łatwy sposób na konstruowanie ciekawych funkcjonujących układów przeniesienia napędu. Celem zabawy jest przekaz napędu z elementu z korbką do elementu z dzwonkiem rurowym.

Rezonans mechaniczny-zespół 4 stanowisk Zespół stanowisk interaktywnych obrazuje różne aspekty drgań mechanicznych wymuszonych w układach z ustaloną własną częstotliwością rezonansową. Stanowisko główne zespołu jest połączone elektronicznie z kioskiem multimedialnym. Jego układ wykonawczy składa się z długiej sprężyny z zawieszonym magnesem pełniącym jednocześnie rolę masy w wertykalnym układzie oscylacyjnym. Wymuszenie drgań następuje w efekcie oddziaływania z nastawnym przez użytkownika, sinusoidalnie zmiennym polem magnetycznym o wektorze indukcji znajdującym się w osi sprężyny i magnesu.

Labirynt Szalonego Mechanika Interaktywny transparentny labirynt z ponad 50-cima elementami interaktywnymi w postaci różnych maszyn prostych pozwalający na przemieszczanie 2-ch kul od startu do mety w centrum labiryntu. Przekładnia mnożąca/ Przekładnia dzieląca Przekładnia redukcyjna napędzana korbą posiada 20 stopni o przełożeniu 2:1 zapewniając całkowity stopień redukcji całej przekładni 1048 575:1. Po drugiej stronie stanowiska jest interaktywna przekładnia mnożąca o 6-ciu stopniach, zapewniająca przełożenie 1:64. Przekładnie na wszystkich kołach posiadają liczniki pełnych obrotów Drezyna Stanowisko składa się z działającej, wykonanej wg. planów sprzed II Wojny Światowej, drezyny typu DK napędzającej przewijany ekran z grafiką kontekstową.

Projekt zrealizowany przez Induforce.

Copyright © Atomicsystems.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.